Kelemen Barnabás és Rost Andrea, Esti Kornél és Rúzsa Magdi, avagy sokszínű komoly- és könnyűzenei kavalkád, a márciusi pécsi zenei programajánlóban

2020.03.04. - 00:00 szerda

Márciusi pécsi zenei programajánlónkat a Pannon Filharmonikusok március 5-i, csütörtöki Kodály Központbeli hangversenyével kezdjük, melynek Univerzum című igényes műsorában a társ-vezető karmester, Bogányi Tibor elsőként a francia századforduló egyik napjainkban legnépszerűbb zeneszerzőnője, a mindössze 25 évet élt, és Debussyvel egy évben, az I. világháború végén elhunyt Lili Boulanger (1893-1918) Tavaszi reggel című szimfonikus költeményét vezényli pécsi bemutatóként. A művet hegedűre, fuvolára, zongorára, zongorás trióra és szimfonikus zenekarra is megkomponálta halála évében a rendkívül tehetséges és különleges hangvételű műveket alkotó zeneszerzőnő, akinek nővére, a 93 (!) évet élt Nadia Boulanger (1887-1979), szintén zeneszerző  volt.

A koncert folytatásában a „finn zene atyjaként” számon tartott és 92 évet élet Jean Sibelius (1865-1957) egyik legnépszerűbb művét, azt a d-moll hegedűversenyt hallhatjuk majd, melyet a művet először sikerre vivő, akkor még mindössze 13 éves magyar hegedűs csodagyereknek, az 1893- és 1935 között élt Vecsey Ferencnek ajánlotta Sibelius.

A mostani szólista világhírű hegedűművészünk, Kelemen Barnabás lesz.

Mi most a Pécsett is járt Maxim Vengerov és a Daniel Barenboim vezényelte Chicagói Szimfonikusok ragyogó előadásában idézzük Sibelius hegedűversenyét.

A koncert második felében a skandináv és német zenész család leszármazottjaként Angliában született Gustav Theodore Holst (1874-1934) az I. világháború kitörésekor, 1914-ben elkezdett és 1916-ban befejezett, majd 1918-ban bemutatott Bolygók (Planets) című 7 tételes zenekari szvitjét hallhatjuk majd, melyben a zeneszerző a Föld kivételével a naprendszer addig ismert bolygóinak zenés portréját komponálta meg, azoknak az asztrológiából és a római mitológiából is ismert karaktereivel. Így a Mars a háború hozója, Vénusz a békéé a Merkur a „szárnyas hírnök”, Jupiter az örömhozó, a Szaturnusz az időskor eljövetele, az Uránusz a mágikus, Neptunusz a misztikus. S ezekből az emberi, földi, asztrológiai-mitológiai megközelítésű karakterekből közvetve alakul ki a Föld zenei hangképe.

Egy Pécsett csak nagyon ritkán hallható, különleges, avantgárd, elektronikus zenei koncertre kerül sor március 5-én, csütörtökön, este 8-tól, a Király utca 64 alatti Szabadkikötőben, ahol az argentin avantgárd gitáros-zongorista, Anla Courtis és vele 2018 óta együtt-zenélő magyar társa, a hozzá hasonlóan elektronikus effektekkel is operáló, brácsás, Sőrés Zsolt adnak elő igencsak modernnek és kísérletinek nevezhető improvizációs zenei programot.

Másnap, március 6-án, pénteken, este 7-től ugyanitt, azaz a Szabadkikötőben, egy egészen másfajta zenét hallhatnak a rapzene kedvelői, a kiváló magyar MC és rapper, a most Funktasztikus névre hallgató Csató Adorján legújabb, tavalyi lemezének, a „Rezonancia avagy a próféta alvilági zarándoklata (A titkos krónika)”, vagy röviden Rezonancia pécsi bemutatóját, melyhez most címadó számának hivatalos klipjét idézzük.

Március 6-án, pénteken este 8-kor a Pécsi Est Caféban kerül sor az egyik legnépszerűbb magyar együttes, a Halott Pénz énekeseként megismert, Járai Márk akusztikus koncertjére, ami azért is lehetséges, mert Márk pályáját egy szál gitárral, szólistaként kezdte, s az együttesbeli szereplése mellett a Halott Pénzzel párhuzamosan most is folytatja. Így most mi is kétfajta dallal ajánljuk mostani koncertjét, a tavalyi megjelenése óta már több mint 9 milliós megtekintést elérő, Halott Pénz-slágert, az „Amikor feladnád”-ot, majd pedig a „Nem ért engem a világ” című Petőfi Sándor versére komponált megzenésítés

Eddigi legnagyobb szabású koncertjét adja Pécsett, a Kodály Központban, 2020. március 6-án, pénteken este 7-kor, az ország egyik legnépszerűbb alternatív rock zenekara, a Kosztolányi Dezső hőséről nevet választó Esti Kornél. A 2006-ban alakult szextetthez ezúttal Beck Zoli, a 30 Y frontembere és Ember Márk színművész, a Dal 2020 döntőse csatlakozik, a tervek szerint különleges vizuális és beszélgetéssel is átszőtt, tematikus programmal kapcsolódva a zenéhez, mely mindhárom fellépő életében fontos, meghatározó szerepet tölt be.

A Pannon Filharmonikusok No Babel című, a 14-18 éveseknek szóló sorozatának következő programjában, március 7-én, szombaton, este 6-kor, a Kodály Központban, valamint az azt követő, este 7-kor kezdődő „Utózönge Bősze Ádámmal” című zenés beszélgetés tárgya, egyaránt a két nappal korábbi koncerten felhangzó mű, Gustav Holst Bolygók (Planets) című szvitje, melyhez a No Babelben egy csillagász is csatlakozik dr. Nagyváradi László személyében. A karmester pedig Vass András lesz.

Mi most egy olyan zenei felvétellel ajánljuk e két programot, melyet Edward Gardner vezényli az Angol Nemzeti Ifjúsági Zenekart. A 2016-os Londoni Royal Albert Hallban adott koncert kuriózuma az volt, hogy nemcsak a Holst művében szereplő, a Földön kívül akkor ismert 7 bolygót, de a később, 1930-ban felfedezett Plútó zenei képét is hallhatjuk, melyhez Collin Matthews komponált zenét, a Neptunusz után közvetlenül kapcsolódva felhangzik ez a muzsika is.

Március 7-én, szombaton este 9-től két különleges csapat lép fel a Pécsi Est Café színpadán: a hazai trash megreformálója, és az ArtFartPop feltalálója, a 2006-ban alakult Ricsárdgír zenekar. Ajánlásként az idei Fishing On Orfű fesztivál hivatalos himnuszává választott Mindig nyár című dalt hallhatjuk-láthatjuk, míg az a 2013-ban alakult alternatív és indie zenekar, a  populáris zenét játszó Szabó Benedek és a Galaxisok előadásában tavalyi Szép volt című dalukat halljuk.

S még mindig március 7-én, szombaton, este 9-től, de már a Király utcai Nappali Bárban lép fel az
1996-ban alakult pszichedelikus elemekkel vegyített, elektronikus pop rockot játszó Colorstar, akiktől most egy az A38-as hajón adott koncertjük részletét idézzük fel.

Március 8-án, vasárnap délután 4-kor, a Filharmónia Magyarország rendezésében kerül sor a Püspöki Magtár Látogatóközpontban a Királyok zenéje című filharmóniai programra. A koncerten Lakner Tamás közreműködésével a Pécsi Szimfonietta a következő örökzöldekből nyújt át reprezentatív válogatást a zeneszerető közönségnek: Händel: Vízizene; Bach Musicalisches Opfer; Haydn: Mária Terézia szimfónia; Verdi Aida: Bevonulási induló; Kodály: Háry János: Napóleon csatája, A császári udvar bevonulása; Ránki György: Pomádé király új ruhája.

Március 10-én, kedden este 7-kor a Művészetek és Irodalom Házában lép fel Tom Waits és saját az ő stílusában írott dalaival, a Nuntius együttes, melynek tagjai: Gergin Árpád gitár, ének, próza, Hoffmann László nagybőgő, vokál, Dívják László ütős hangszerek, vokál, Eglesz Kálmán billentyűs hangszerek, vokál.

Egy kéttagú olasz garázs-punk együttes lép fel március 10-én, kedden, este 8-tól a Király utcai Szabadkikötőben.. Az egy Emily nevű, női dobos-énekesből és egy Reginald nevű gitáros-basszusgitárosból álló, és egy amerikai absztrakt expresszionista festőművészről nevet választó, The Jackson Pollock Band Bolognából érkezik Pécsre.

Következő ajánlatunk a Carment kedvelő operabarátoknak szól elsősorban. A február végén nagy sikerrel bemutatott, Gulyás Dénes rendezte Bizet operát ugyanis a hónap folyamán ötször is játssza a Pécsi Nemzeti Színház társulata, elsőként március 10-én, kedden, este 7-kor, majd másnap, március 11-én, szerdán, végül a hónap végén, március 27-én, pénteken, március 28-án, szombaton és március 29-én, vasárnap este 7-kor csendülnek fel a Carmen örökzöld dallamai.

Mi most a pécsi előadásból a Cigány tánc záró részét, és a New York-i Metropolitan Opera 2010-es produkciójából a Habanerát ajánljuk meghallgatásra-tekintésre, melyet akkor Elina Garanca énekelt Carmenként.

Most pedig egy ugyancsak több koncertet beharangozó ajánlat következik, a PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének márciusi eseményei. Közülük elsőként a március 11-én, szerdán este 7-kor az intézet Liszt Ferenc Hangversenytermében sorra kerülő koncertet ajánlom, melyen a Párizsban élő Csordás Klára mezzoszoprán lép közönség elé, partnerei G. Horváth László, Szabó Tamás hegedű, Fajd Gergő brácsa és Háry Péter csellista alkotta Quartetto Speranza vonósnégyes.

Folytatva a PTE MK Zeneművészeti Intézetének Liszt Termi programjait, március 12-én, csütörtökön, este 7-kor, „Hangról, hangra...” címmel az ifjúsági kóruséneklésért rendeznek koncertet, másnap, március 13-án, pénteken este 6-kor a Virginia Egyetem (USA) és a PTE MK Művészeti Kar közös kamaraestjére kerül sor. Az ezt követő szakmai hét keretében pedig március 17-én, kedden, este 7-kor „Nekem az a feladatom, hogy írjak üzenetet a jövőnek” címmel Kocsár Miklós emlékestre kerül sor, a kamarakoncert-sorozat keretében, míg másnap, március 18-án, szerdán este 7-kor kiváló fiatal zongoraművészünk, Farkas Gábor szólóestjére. Végezetül március 20-án, pénteken, este 7-kor, Dobozy Borbála, csembalóművész fellépésére.

Március 12-én, csütörtökön, este 7-kor, „Hangról, hangra...” címmel Ifjúsági Kórusünnepet tartanak az Ifjúsági Kóruséneklésért, a Kodály Központban. A koncert első felében a pécsi és más ifjúság kórusok legjava lép fel, köztük a Mátyás Király Általános Iskola Nagykórusa, a kecskeméti Aurin Leánykar, a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának Laudate Vegyeskara, a Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium Bartók Béla Leánykara, valamint a Pécsi Tudományegyetem Női- és Vegyeskara mutatkozik be. A koncert második felében Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát hallhatja a közönség Dékán Jenő tenor, a pécsi Bartók Béla Leánykar, a Pécsi Egyetemi Nőikar, a Pécsi Egyetemi Kórus és a Bartók Béla Férfikar, valamint a Pannon Filharmonikusok előadásában, Dobszay Péter vezényletével.

Március 13-án, pénteken, este 7-kor különleges koncertet tartanak a Kodály Központban, „Elszakadt húrok – Németh Erika és Gersy Károly Emlékest” címmel kiváló szigetvári zenetanárra emlékezve, akik közül Gersy Károly zeneszerző is volt és a Szívhúrosok nevű zenekar alapítója is. Az emlékesten fellépő zenészek és együttesek: a Bogi Lilla Bence gitár trió, a Violinok, a Szívhúrosok, a Szigetvári Tinódi Vegyeskar, a 2. Emelet Front, a Topless, a The Beats, a Dübörgő Wattacukrock együttesek, Rudán Joe és Kirchknopf Gergő az Ocho Macho együttesből.

Március 13-án, pénteken este 9-től a funk és soul alapokon nyugvó zenét játszó Mörk együttes lép fel a Király utcai Nappaliban, míg a Pécsi Est Caféban ugyanekkor, azaz március 13-án, este 9-től a 2009-ben alakult „Sör és Fű” (röviden SÉF) nevű hiphop együttes koncertezik.

Március 14-én, szombaton este 8-tól a 2015-ben alakult alternatív indie stílusú Skeemer együttes lép fel a pécsi fiatalokból alakult Doggos nevű poprock zenekarral, a Szabadkikötőben.

Ugyancsak március 14-én, szombaton, este fél 8-tól a Pécsi Est Caféban lesz a VII. Liz Feszt, melyen az est házigazdája, a Don Gatto mellett további öt pécsi zenekar gondoskodik a zúzós hangulatról.

Nemzeti Ünnepünkön, Március 15-én, az 1848-1849-es Forradalom és Szabadságharc napján, regisztrációhoz kötött, ingyenes, Ünnepi Díszhangversenyt adnak, este 7-től a Kodály Központban, a Pannon Filharmonikusok. A zenekar az idén 44 éves lengyel karmester, Michael Maciaszczyk vezényletével Beethoven Egmont nyitányát, Berecz Mihály zongoraművész szólójával Liszt Ferenc Magyar fantáziáját, a lengyel utóromantikus zeneszerző, Mieczyslaw Karlowicz(1876-1909): Bianca da Molena című szimfonikus prológusát, valamint Johannes Brahms Magyar táncai közül ötöt adnak elő. (No.1.,5., 7., 17., 20.).

Március 16-án, hétfőn este 7-től a Zsolnay Negyed E 78-as Termében kerül sor a „Nem tudhatom – Radnóti és korunk” című rendhagyó zenés irodalmi estre, melyben Mácsai Pál és Fullajtár Andrea színművészek, valamint apa és fia, Dés László szaxofonos és Dés András ütős és az egyik legkiválóbb innovatív cimbalmos, Lukács Miklós működnek közre. Mi most a címadó Radnóti verset Reviczky Gábor előadásában idézzük, utána pedig egy improvizációt hallhatunk.

Március 18-án, szerdán este 8-tól a Zsolnay Negyed E 78-as Termében lép fel, a Metronóm Jazz Klub keretében kvartettjével az Egyesült Királyság egyik legkülönlegesebb gitárosaként jegyzett, Ant Law (beszédes név:„a törvény hangyája”). Az előadó 2013-as debütálása óta a szakma legkiválóbbjai között jegyzett gitáros, aki immár három albumot tudhat maga mögött kvartettjével, melyek közül a legutóbbi, Life I Know című 2018-as album a legkülönbözőbb platformokon egyaránt listavezető. Az együttes további tagjai: Mike Chillingworth, Freg Ireland és Marc Michel.

Március 16-án, hétfőn déli 12 órakor kezdődik a PTE Ifjúság úti aulájában, a „Bach Mindenkinek Fesztivál” pécsi programsorozata. A nyitókoncerten a Pannon Filharmonikusok muzsikusai működnek közre, akik Gergely László és Adorján Zsófia hegedűművészek szólójával, Bach a-moll, E-dúr versenyművét és d-moll kettős versenyét, valamint a népszerű Airt is előadják.

Március 17-én, kedden déli 12 órától a Tudásközpontban adnak koncertet a „Bach Mindenkinek Fesztivál” keretében a Pannon Filharmonikusok, akik Bach h-moll szvitjét adják elő, Codeluppi-Szabó Gabriella fuvolaszólójával. Ugyancsak március 17-én, de már 17 órától és a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola Takács Jenő Hangversenytermében adnak Bach műveiből álló koncertet az iskola tanárai és diákjai.

Bach, Pilinszky, Goldberg” címmel, március 18-án, szerdán este 6-kor a Civil Közösségek Házában tartanak Bach-estet, melyen Kircsi László műsorvezetésével Bán Teréz mond verseket, Kanyar Adrienn zongorázik és Zöldhegyi Ákos illusztrációit láthatjuk.

Bach 4. brandenburgi versenyét és G-dúr triószonátáját adják elő a Pannon Filharmonikusok március 18-án, szerdán este 6-kor a PTE Szigeti úti aulájában. A versenymű szólistái Bánfalvi Zoltán, hegedű, valamint Codeluppi-Szabó Gabriella és Tímár Judit fuvolista lesznek.

Végezetül csak felsorolásszerűen a Bach Mindenkinek Fesztivál további eseményei még: március 19-én, csütörtökön este 6-kor a Szabadkikőtben lesz koncert Bach 335 címmel, 20-án, pénteken fél 2-kor a Vasútállomáson, 17-kor a Postapalotában lesz koncert, míg 21-én, szombaton 15 órától a Csontváry Múzeumban zárul egy Bach-maratonnal a programsorozat.

Mi most a „Jól hangolt zongora” Schiff András játszotta 1. kötetével ajánljuk Bach-maratont.

Március 19-én, csütörtökön este 7-kor a Kodály Központ Kocsis Zoltán Termében kerül sor a Pannon Filharmonikusok „Művészbejáró” című kamarazenei sorozatának újabb hangversenyére. A koncerten a pécsi zenekar muzsikusai (Máté-Rácz Csilla és Morvay Ágnes - hegedű, Hodozsó György - zongora, Bánfalvi Zoltán - hegedű, Tuzson Tamás - brácsa, Pechan Dávid - cselló, Váradi Sarolta - bőgő, Laduver Mihály - klarinét, Alessandro Bravin - fagott, Varga Ferenc - kürt, Deák Márta - hegedű, Murin Jaroszláv - brácsa, Janzsó Ildikó - cselló, Büttner Orsolya, Ördögné Hajdú Éva, Bartha Noémi, Hodozsóné Kada Melinda – hegedű, és Révész Lívia gordonka) közreműködnek. Előadásukban felhangzik Beethoven: Esz-dúr szeptett 1. tétele, Sosztakovics: Öt darab két hegedűre és zongorára és 8. vonósnégyese, Rahmanyinov: g-moll “Elégikus” trió, valamint Astor Piazzolla: Négy évszak Buenos Airesben: Tavasz.

Március 20-án, pénteken este 7-kor – a 6 órai Prológusbeszélgetést követően – kerül sor a Kodály Központban a Filharmónia Magyarország pécsi Mester-bérletének következő hangversenyére A Rajna völgye címmel, melyben az ex-pécsi Hamar Zsolt vezényletével, a Nemzeti Filharmonikusok Wagner A nürnbergi mesterdalnokok nyitányát, Richard Strauss: Négy utolsó énekét és Robert Schumann: 3. „Rajnai” szimfóniáját adják elő, világhírű szopránunk, Rost Andrea közreműködésével. Mi most a Wagner nyitányt Hamar Zsolt egyik mentora, Lorin Maazel vezényletével ajánljuk Tisztelt Olvasóink figyelmébe, a Négy utolsó éneket az egyik legnagyobb német lírai szoprán, Elisabeth Schwarzkopf , a Széll Görgy vezényelte Clevelandi zenekarral készült felvételéről, a Schumann Rajnai szimfóniát, a Frankfurti Rádiózenekar, a Pécsett is járt, Marek Janowski vezényelte koncertjéről.

Március 20-án, pénteken este háromnegyed 9-től a Pécsi Est Caféban lép fel a Szepesi Mátyás gitáros, énekes, dalszövegíró, producer által vezetett Konyha nevű zenekar és az idei, 2020-as A Dal című versenyen is elindult, egy volt orosz városról és autómárkáról nevet választó, Zaporozsec zenekar adnak közös koncertet.

Ugyancsak március 20-án, pénteken, de már este 9-től és a Király utcai Nappaliban lép fel a G. Szabó Hunor, gitáros, énekes, dobos vezette, The Qualitons zenekar, mely az experimentális, impovizatív, funkrock zene egyik legkiválóbb magyar csapata, akiktől most Zöld-sárga című, rendkívül népszerű saját dalukat és a 60-as, 70-es évek fordulóján népszerű Kex együttes, Elszállt egy hajó a szélben című dalának saját stílusukhoz igazított különleges feldolgozását ajánljuk. Vendégfellépőjük a melankolikus popot és artfolk balladákat játszó Mnoir lesz.

Március 21-én, szombaton este 7-kor a Kodály Központban kerül sor a Befutók című, fiatal tehetségeknek bemutatkozási lehetőséget adó programsorozat keretében, a 2013-ban Radóczi Jusztina vezetésével alakult Dzsászti Énekstúdió mentoráltjainak könnyűzenei koncertjére, melynek keretében fellépnek:

Énekesek: Balázs Zoltán, Bókai Leila, Cziráki Dézi Hanna, Dienes Rebeka, Dombai Csilla, Gráf Vivien, Kaizer Péter, Kotvász Zsófia, Kővári Dániel, Mehringer Marcell, Nagy-Kovács Máté Norman, Pataki Violetta, Semjén Edit, Szabadkai Lea, Szente Katica, Szőke-Tóka Nikolett;

Kísérőzenekar: Baksa Péter, Imre Gábor, Koloncsák Zsolt, Nagy Balázs, Semjén Dávid, Varga Péter Bálint, Wunderlich Márton; Zenekarok: Band On Da Moon, Overjoyed Taste

Kórus: Leőwey Vegyeskar;

Március 25-én, szerdán 17 órától a Csorba Győző Könyvtár Zeneműtárának a Tudásközpont, Universitas u 2/A épületének 4. emeletén található Tiszay Andor szobájában tart interaktív előadást a kiváló fúvószenekari karnagy és hangszerelő, Szabó Ferenc. Előadásának címe: Digitális kottaírás, avagy Hangszerelés a 21. században

Március 26-án, csütörtökön este 7-kor a Kodály Központban ad koncertet a Pannon Filharmonikusok zenekara, Mesterhármas címen, ami annak tudható be, hogy a zenekar két társvezető-karmestere közül Gilbert Varga vezényli az együttest, a másik dirigens, Bogányi Tibor, ezúttal csellón játszik, az egyik koncertmester, Bánfalvi Zoltán pedig ezúttal zeneszerzőként is közreműködik. A zenekar ugyanis Manuel de Falla A rövid élet című operájának Közjátéka és Spanyol tánca után Bánfalvi Zoltán szóló csellóra és szimfonikus zenekarra komponált Capriccióját adja elő, majd Bartók Béla Román táncai közül az elsőnek szimfonikus zenekari feldolgozását halljuk, végül Csajkovszkij népszerű Diótörőjének szvitjét. Mi most a koncert programjához Bánfalvi Zoltán legutóbbi, a pécsi zenekar által bemutatott Take four című művét mellékeljük, melynek szólistája Kelemen Barnabás hegedűművész volt, a karmester pedig Bogányi Tibor.

Március 27-én, pénteken este fél 8-kor a Pécsi Bazilikában kerül sor a Filharmónia Magyarország orgonahangversenyére, melyen Martin Baker, a Westminster Apátság orgonaművésze és zeneigazgatója játszik és ad elő improvizációkat is.

Két kiváló magyar punkrock együttes, az 1993-ban alakult Junkies, és tíz évvel korábban, 1983-ban Győrben alakult Aurora ad immár sokadszorra közös koncertet Pécsett, március 27-én, pénteken este 9-kor a Pécsi Est Caféban.

Ugyancsak március 27-én, pénteken 9-kor, de már a Király utcai Nappaliban lép fel a magyar avantgárd egyik ikonikus alakjának együttese, a Müller Péter Sziámi and Friends, akik várhatóan most is elvarázsolják a műfaj és Sziámi rajongóit, akiknek most az együttes teljes 2018-as, Fishing on Orfű koncertjét ajánljuk meghallgatásra-tekintésre.

Március 28-án, szombaton délután fél 4-kor és 17 órától a Kodály Központban két újabb koncerttel folytatódik a Pannon Filharmonikusok Csigaház című utánpótlás-nevelő sorozata, melyben Kiss Szabolcs Csigabá és Szendrői Zsuzsanna Csiganyó moderálása mellett Gáspár Emese, Góth Tamás, Kugyelka Zsolt és Rózsafi Gergely ütőhangszeres művészek vezetik be a kicsiket és kísérőiket az ütőhangszerek világába.

Március 28-án, szombaton este 9-től a Pécsi Est Caféban lép fel a Bocskor Bíborka énekesnő nevével fémjelzett kiváltó alternatív együttes, a Magashegyi Underground, akiknek előzenekara a Cedar Knoll lesz.

Ugyancsak március 28-án, szombaton, de már este 8-tól kerül sor a Szabadkikötőben arra a koncertre, melyen a fővárosi The Royal Freak Out együttes lép fel energikus, erőteljes rockzenei stílusával, melyet egy csipetnyi progresszivitással ötvöznek a stoner rockkal. Előzenekaruk a pécsi, fiatalokból álló, post-rock és spoken world stílusú BrickLn, azaz a Brick Lane együttes lesz.

Március 30-án, hétfőn este 7-től a Kodály Központban ad koncertet a Máté Péter-díjas magyar énekesnő és dalszövegíró, a délvidéki Verbászon született és 2006-os Megasztár győzelme óta Magyarországon „csak” Rúzsa Magdiként ismert kiváló énekesnő. Az „Ég és föld” című koncert különlegességét az adja régi és új dalait teljesen új hangszerelésben szólaltatja meg Rózsa Magdi, akit Závodi Gábor billentyűsből, Sántha Gábor és Kozma Norbert gitárosokból, Kovács Barnabás basszusgitárosból és Hoffer Péter dobosból álló, állandó zenekara kíséri.

Márciusi pécsi zenei programajánlónkban a hónap utolsó napjára is találtunk egy igazi slágert. Március 31-én, kedden délután 4-kor a Kodály Központban, a Pannon Filharmonikusok Babzsák című, utánpótlás-nevelő sorozatában a három éves kor alatti csöppségek és az őket elkísérők Hrubi Zsuzsanna moderátor vezetésével a sorozat állandó közreműködői, a Pannon Filharmonikusok tagjaiból álló Buborék Kvartettet hallhatják. Előadásukban, a magyar vonós kamarazenei irodalom világhírű remeke, a 135 éve született és 60 éve elhunyt, Weiner Leó (1885-1960) „Régi magyar táncok” alcímű, 1934-ben komponált I. Divertimentója hangzik fel, melyet mi most a Santiago Mantas által vezényelt Beethoven Kamarazenekar előadásában ajánlunk meghallgatásra.

Fotók: internet

Kovács Attila

Amtmann Prosper- és Bartók Béla Emlék-díjas zenei szerkesztő